Sprawdź premierowy numer „Dzieł cytowanych”! Nadszedł czas premiery pierwszego numeru „Dzieł cytowanych”! Styczniowe wydanie powstawało pod hasłem nazwy naszego czasopisma: dzieła cytowane. Znalazły się tu teksty dotyczące sztuki autocytatu, epoki…
*** idą znówi łażą i łażą i łażąidą znów onei morzą i morzą i morząmnie was nas możeo boże ulic brudi błoto i błoto i błotow wąskiej bramiena bruku na bruku na…
Ewa Wulgarność obnażających się z niczego mebli budzi niepokój.Puste komody, na nich donice, w których rośnie Nic.Wystarczy umiarkowanie podlewać i ignorować wedle uznania. Tylko w kuchennych szafkach leży jeszcze zastawa. Ceramiczne bebechy mieszkania.…
Czego dowodzi tekst naszpikowany cytatami? Skromności? Tchórzostwa? A może znawstwa? Bardziej niż tego wszystkiego – woli zaznaczenia, że temat bezpośrednio autora nie dotyczy[1]. W bibliotece Bernarda – średniowiecze wobec autorytetówJesteśmy jak…
Martwe motyle szczęściew mojej rzeczywistościistniało od zawszejedynie jako marzenieczasamiudawalo mi sie je chwycićniczym pięknego motylazamykałam go wtedy w ramkęzapominającże jest to równoznacznez jego śmierciąnie poddawałam się jednakszukając kolejnej ofiarywciąż trwamw nieustannejpogoni…
Miejsce tematyki militarnej w dziełach Zbigniewa Morsztyna jest podyktowane biografią poety. W latach 50. XVII wieku pisarz służył na dworze oraz w chorągwi pancernej Janusza Radziwiłła, biorąc między innymi udział…
Czego człowiek pragnie w życiu najbardziej? „Może to, czego człowiek pragnie najbardziej, to nie tyle być kochanym, ile rozumianym” – mówi George Orwell w książce pod tytułem Rok 1984. Kiedy…
Słupy Z przebitymi nad głową dłoniamiZwisałem zupełnie nagi ze słupa,W odorze śmierci, w odorze trupaJakby otoczony gorącymi woniami.Jestem martwy! Martwa po lewejZwisała narzeczona na włosach,Na siwiźnie, gorzej niż na stosach.Ach, prędzej…
Kultura staroindyjska nie doczekała się w Polsce zbyt wielu opracowań popularyzatorskich. Owszem, sporadycznie ukazują się na rynku przekłady i publikacje o charakterze naukowym (głównie nakładem Wydawnictwa Akademickiego Dialog, którego dorobek…
Aksamitne skrzypce Grasz liryczny utwór na aksamitnych skrzypcach mojej skóry Dotykasz opuszkami brzegi żył wypełniając je rozproszoną światłością Wilgotnością walczysz z zakończeniami nerwów i impulsów wyrywających się z różanych kluczy waniliowych Wiolinowych ust smak czujesz dużo bardziej niż wcześniej Odrywamy się od…
Pod koniec XVI wieku pojawiły się pierwsze wypowiedzi osób, które zaczęły doceniać twórczość Machiavellego. Najczęściej byli to myśliciele z kręgów reprezentujących racjonalistyczny kierunek w nauce[1]. Jednak na szersze uznanie Niccolo…