Sprawdź premierowy numer „Dzieł cytowanych”! Nadszedł czas premiery pierwszego numeru „Dzieł cytowanych”! Styczniowe wydanie powstawało pod hasłem nazwy naszego czasopisma: dzieła cytowane. Znalazły się tu teksty dotyczące sztuki autocytatu, epoki…
WprowadzenieJerzy Szaniawski był znanym dramaturgiem epoki dwudziestolecia międzywojennego. Za debiut pisarza w sztuce komediopisarstwa, uznać należy sztukę pod tytułem Murzyn – napisaną w 1917 roku, wystawianą na deskach warszawskiego Teatru…
Tworzenie dzisiaj kina rozrywkowego hollywoodzkim gigantom przychodzi nadzwyczaj prosto. Każde większe studio typu Disney czy Warner Bros. zdobyło kilka własnych, potężnych franczyz filmowych i w miarę upływu czasu wypluwa…
Lato w mieście zaskoczyło płaczliwością chmur i zimnem usposobienia. Chłodne morze opowiadało historie zasłyszane na deptaku, powtarzało kreślone na piasku niewypowiedziane słowa, które w istocie były tylko ludzkimi śladami, czekającymi…
Wiek XIX to czas, w którym nastąpiły znaczące zmiany w dotychczasowym modelu wychowania. Choć wówczas popularne było stwierdzenie, że kobieta powinna być przede wszystkim żoną i matką, to rozumienie tej…
Od niepamiętnych czasów różne teksty kultury są wykorzystywane w rozmaity sposób i adaptowane w całkowicie różnych środowiskach, które często z pozoru wydają się do nich nie pasować. Przenoszenie książek na…
„Dopóki nie uczynisz nieświadomego świadomym, będzie ono kierowało twoim życiem, a ty będziesz nazywał to przeznaczeniem.”[1] Czy jest to możliwe, aby uczynić wszystko, co nieświadome, świadomym? Przecież natura człowieka składa…
Q. Tarantino "Kill Bill" vol. 1 Q. Tarantino "Kill Bill" vol. 1 Wizja zemsty w Kill Billu1.1. „Zemsta jest daniem, które najlepiej smakuje na zimno”[1]Film Quentina Tarantino rozpoczyna się cytatem…
Sembène Ousmane[1] jest w Polsce postacią raczej nieznaną. Twórczość literacka pionierskiego autora z Senegalu doczekała się niestety tylko jednego przekładu na język polski (Xala w tłumaczeniu Czesławy Żuławskiej z roku…